Kyosho KA120-91WC Water Cooled Brushless 120A ESC
Brand: Kyosho | SKU: 82246
1 in stock
Select Male Connector
Deans
Deans
EC3
XT60
Other - Leave Comment
Other - Leave Comment
Select Wiring Configuration
Inline Standard - One Battery
Inline Standard - One Battery
Series - Two Batteries
Add to Wishlist
Pay later with
Afterpay Zip Paypal
Want more than 1?
and we'll notify you when the stock is here.
Loading compatibility information...
Description
The Kyosho KA120-91WC Water Cooled Brushless 120A ESC is a high-performance speed controller designed for RC marine applications. With its robust construction, water cooling capabilities, and compatibility with various battery types, it's ideal for powering a wide range of RC boats.
Features
  • High-performance brushless ESC for marine use
  • Water cooled for efficient heat dissipation
  • Easy to use and set up
  • High-current output for demanding applications
  • Reliable and durable construction
  • Genuine Kyosho Product
Specifications
  • Length: 68.5mm (2.70 in)
  • Width: 39.4mm (1.55 in)
  • Height: 32mm (1.26 in)
  • Weight: 150g (5.29 oz)
  • Continuous/Peak Current: 120A/720A
  • Waterproof: Yes
  • Motor Limit: N/A
  • BEC: 6.0/7.4V
  • Voltage Limit: 2-6S LiPo/6-18 Cells NiMH
  • Programmable: Yes
  • Scale: N/A
  • Sensored: No
Included items
DescriptionQTY
Kyosho KA120-91WC Water Cooled Brushless 120A ESC1
Specifications
ESC (Electronic Speed Controller)
For Motor Type
Brushless
Max Voltage
22.2V
Waterproof Design
Yes
Burst Amps
720A
Continuous Amps
120A
Motor Connectors
4.0mm Bullet
Battery Connector
LVC
Low Voltage Cut-Off. Required for Lithium batteries.
Yes
Programmable
Cooling Method
Water
Dual Motor
No
Reviews
Be the first to write a review for this product.
Write a review
Your Name
Rate this product
0 out of 5 stars 😠 👎 😒 🙂 🤩
Questions & Answers
No questions yet. Be the first to ask about this product.
Ask a Question
About Kyosho KA120-91WC Water Cooled Brushless 120A ESC
Your Name
Email (optional) Get notified when your question is answered.
Your Question
Compatibility
Login to My Garage to check compatibility.
Fits 3 Kyosho Models
Hurricane 900VE w/ KY-201 Radio
Standard
Same as the original part from the manufacturer.
Shop Parts
current
Hurricane 900VE w/ Syncro KT-231P+ Radio
Standard
Shop Parts
current
Jetstream 880VE w/ 120A ESC & Radio